Google Pay ismertető – Alapok, beállítások, használata az online fogadás világában
Magyarországon a mobilbarát fizetési módszerek közül elsőként az Apple Pay érkezett meg, és az igazat megvallva, már jó ideje használható volt mindenhol, mire felröppentek az első hírek, hogy a Google Pay hivatalosan is beszerezhető lesz a Play Áruházból.
Szerencsére azóta a Google Pay-hez szükséges applikáció már bármikor letölthető legálisan azokra az Androidos készülékekre, amelyek esetében nincs az app előre – gyárilag – telepítve.
*Megjegyzés a Google a közelmúltban (2023 nyarának végén) úgy döntött, hogy a korábban Google Pay-ként ismert applikációt átkereszteli, ezért jelenleg Magyarországon az alkalmazás Google Wallet néven tölthető le-
Google Pay – Népszerűsége és támogatottsága Magyarországon
Már szinte minden európai „szomszédunknál” elérhető volt a G Pay, amikor Magyarországon egy-két kereskedelmi- és hitelbank úgy döntött, hogy bizonyos szolgáltatási részeként lehetővé teszi az Európa-szerte már jó ideje használt fizetési mód használatát.
Ennek – jelen cikk megírásakor – már több, mint egy éve, és az azóta eltelt időben a Google Pay mobilbarát fizetési szolgáltatás rendkívül népszerű lett hazánkban.
Ma már ott tartunk, hogy a Google Pay / Google Wallet támogatottság Magyarországon utolérte az Apple Pay-ét, és minden olyan boltban tudsz vele fizetéseket lebonyolítani a például a telefonod (Androidos), vagy akár már egy Wear OS operációs rendszerű okosóra révén is.
Jelenleg hazánkban a Google Pay / Wallet applikáció bár szinte bármilyen kereskedelmi és hitelbank kártyáival rendeltetésszerűen működik. Például: CIB, Gránit, Erste, K&H, UniCredit, OTP stb. Emellett a Wallet folyamatos fejlesztésnek hála, már az olyan FinTech cégek kártyáival (Mastercard / VISA) is tudod használni a Google Pay-t / Walletet hagyományos és online fizetéshez, mint például a Revolut, vagy a sokak által preferált WISE.
De ezeken kívül – a hazai felhasználói vélemények alapján – a Wallet mág a Monose, a PayrNet (pre-paid kártya), és a BitPanda (VISA) kártyáival is zökkenőmentesen működik.
Miként regisztrálhatok kártyát a Google Pay – Google Wallet appban?
- Amennyiben a Google Wallet applikáció gyárilag nincs rajta a készülékeden, akkor a Google Fiókod révén lépj be az Play Áruházba, majd keress rá az alkalmazásra (*megjegyzés: a Google Pay és Wallet keresőszavak beírása esetén is a Google Wallet alkalmazást fogja behozni a mobilkészüléked keresője).
- Indítsd el a készülékeden az applikációt, ami magyar nyelven startol (amennyiben az adott mobil eszköznek a default nyelvi beállítása is magyar).
- Az alkalmazás kezdő oldalán kattints az jobb alsó sarokban lévő, kész színű „Hozzáadás a Wallethez” gombra.
- Ekkor egy új oldalra visz a rendszer, ahol ki tudod választani, hogy mit szeretnél társítani a Wallethez (lehetőség van Magyarországon „Tömegközlekedés kártya, „Hűségkártya” és „Ajándékutalvány” hozzáadására is. Viszont, ha fizetésre használni kívánt kártyát akarsz társítani az apphoz, akkor a „Fizetőkártya” opciót válaszd.
- A következőkben egy tetszésed szerinti kártyát tudsz hozzáadni a Google Pay-hez (Wallehez), úgy, hogy megadod a kártyaszámot, tulajdonos nevét, lejárati időt, és minden egyéb szükséges információt.
Amennyiben minden adatot megfelelően adtál meg, akkor az alkalmazás felveszi online módon a kapcsolatot az adott kártyát kibocsátó bankkal, és az app megjeleníti a felhasználási feltételek dokumentumot.
Amennyiben elolvastad ezt a dokumentumot (erősen ajánlott végigolvasni), akkor már csak annyit kell tenned, hogy elfogadod a felhasználási feltételeket, amit követően pár másodpercen belül lezárul az adott kártya regisztrációja. És ezután a telefonoddal, okos óráddal (amennyiben megfelelő a célra), mindenhol tudsz fizetni szerte a világon, ahol a Google Pay / Wallet fizetési megoldást elfogadják.
Arra viszont ügyelj, hogy az adott kártyára vonatkozó limitek az App-ra is vonatkoznak. Azaz, ha be van állítva egy napi maximum 200€-os költés, akkor az applikációval sem tudsz nagyobb összeget kifizetni.
Milyen fizetési limitek kritériumok vannak a Google Pay esetében Magyarországon?
Fontos, hogy ha több kártyát adsz hozzá a Wallethez, akkor legyen egy alapértelmezett elsődleges kártya, így amíg van rajta fedezet az app a default kártyát fogja használni. Ha nem végzed el ezt a beállítást, akkor megeshet, hogy fizetéskor az App-on belül minden alkalommal ki kell választanod, hogy épp melyik kártyát kívánod használni.
Elvileg Magyarországon – ha be van állítva default kártya – akkor 15 ezer Ft-os összegű fizetési összeg alatt még a telefon feloldása sem szükséges. Azt viszont ne feledd, hogy a Google Wallet is csak aktív képernyő-zárral használható hazánkban, mint ahogyan más olyan fizetési mód, amit boltokban használnak, és érintéses mobilfizetési alapú.
A Google Pay-t okosórával is tudod már használni Magyarországon, de csak akkor, ha az adott óra operációs rendszere Wear OS 2.15-ös vagy újabb, és rendelkezi NFC funkcióval. A kártyák hozzáadása okosórán keresztül is ugyanúgy zajlik, mint más mobil eszközön.
Google Pay – Wallet – fizetési mód szerencsejáték és sportfogadás oldalakon
A Google Pay / Wallet applikációval egyelőre még valamivel kevesebb online szerencsejáték és sportfogadás oldalon lehet fizetni, mint például Apple Pay révén. De szerencsére az innovatív fizetési módokat támogató operátorok meglátták a lehetőséget a mobilbarát fizetési megoldásban, és egyre nő azon bukmékerek, kaszinók száma, amelyek már lehetővé teszik, hogy fizetni tudj a Google Wallet használatával.
Ennek ellenére azt kell, hogy mondjuk, hogy egyelőre a G Pay használata még közel sem olyan elterjedt, mint ahogyan azt a mobil sportfogadás és mobilos szerencsejáték népszerűségének növekedése indokolná. De remélhetőleg a Magyarországon online szerencsejáték-vállalatok körében is nőni fog a G Pay elfogadottsága, ami már csak azért is célszerű lenne, mert a hazai mobil sportfogadás és kaszinó rajongók között meglehetősen nagy számban vannak az Android operációs rendszerű készülékeket használók.



Google Pay előnyök és hátrányok
Előnyök:
- Európa-szerte elfogadott fizetési mód, amivel bárhol tudsz fizetni anélkül, hogy magadnál kéne tartanod a bankod által kibocsátott fizikai kártyát;
- Villámgyors fizetést tesz lehető szinte bármilyen boltban, ahol van NFC-s technológiát is használó terminál;
- Egyre több helyen fogadják el az online sportfogadás és szerencsejáték világában;
- Számos egyéb webes helyen – webáruházakban, webshopokban tudsz vele biztonságosan fizetni online;
- Mivel megjegyzi az app a tranzakciókat, ezért bármikor vissza tudod nézni a fizetési előzményeidet;
- A fejlett titkosítási eljárásoknak köszönhetően a pénzügyi tranzakciók maximálisan biztonságosan mennek végbe.
Hátrányok:
- A Google Pay használatához mindenképp NFC technológiát is alkalmazó berendezések kellenek;
- Vannak olyan országok, illetve egyes régiók, ahol egyelőre még nem vagy csak korlátozottan fogadják el;
- Amennyiben lemerül az adott mobil eszköz (például telefon, okosóra) akkumulátora, akkor nem leszel képes Google Pay révén fizetni. Ilyen probléma fizikai kártya használata esetén nem állhat fenn.
GYIK
-
Mennyire biztonságos a Google Pay / Wallet?
A Google Wallet titkosítja a hozzáadott kártyát (tokenizált kártya). A tranzakció során a minden folyamat maximálisan biztonságos körülmények között megy végbe.
-
Ingyenes a Google Pay használata?
Nincs semmilyen költség a Google részéről az appot / szolgáltatást használó ügyfél felé, és extra tranzakciós díjak sincsenek Google Pay-es fizetéseknél.
-
Bankszámlával is használhatom a Google Pay-t?
Csak bankkártyával lehet egyelőre a szolgáltatást összekapcsolni. Ezért olyan számlával, amihez nincs kártya rendelve a Google Pay nem működik.
Konklúzió
A Google Pay / Wallet idővel mindenhol ugyanolyan elfogadott lesz, mint az Apple Pay, és a folyamatos fejlesztésnek köszönhetően szinte biztos, hogy számos új, innovatív, praktikus funkcióval, szolgáltatással is bővülni fog a Google cége mobilos fizetési rendszere. A G Pay hazai elfogadottsága is egyre nő, és manapság már minden komolyabb pénzintézet kártyáját, valamint a legnépszerűbb FinTech vállalatok kártyáit is hozzá lehet rendelni a Wallethez, aminél még azt is be lehet állítani, hogy melyik kártya legyen az elsődleges finanszírozási forrás.


